Kto nám niči mesto?

Autor: Robert Puk | 31.3.2014 o 14:42 | (upravené 31.3.2014 o 17:03) Karma článku: 11,88 | Prečítané:  523x

Rozmýšľam, kedy a ako vlastne devastácia Bratislavy začala. Pravdepodobne vtedy, keď začali tie nezmyselné stavebné projekty, ktoré ju ničia. A to nielen samotné mesto, ale aj prírodné krásy, ktoré prežili všetky vojny od Tatárov cez fašistov až po komunistov, a mesto sa vyrovnalo aj s prírodnými pohromami. Nie som proti dobrým a z architektonicky zaujímavým projektom, ktoré robia z Bratislavy európsku metropolu. A nie som ani náročný, cítim sa napríklad dobre, keď sedím vonku v jednej z reštaurácii komplexu Eurovea s návštevou, ktorú potom prevediem po nábreží až do historického centra.

Myslím, že tá nezmyselná výstavba, teda tá, čo ma tak veľmi dráždi, začala okolo roku 2000 vo Vinohradoch pod bratislavskou Kolibou. Od pôvodnych projektov malopodlažnej výstavby v podobe rodinných domov so záhradkami začali developeri s výstavbou niekoľko poschodových bytoviek častokrát bez akýchkoľvek zelených plôch. Prvé boli bez stavebných povolení, a stavali sa za výraznej pomoci bývalého starostu Richarda Frimmela a hlavného architekta Nového Mesta Jaroslava Kocku. Pribúdali ďalšie a ďalšie betónové kocky v Krasňanoch a Rači, pekné ružinovské parky začali miznúť ako papier v ohni, nezmyselná zástavba pokračovala v Dúbravke, zamozrejme čo najbližšie k lesu, zbohatlíci objavili Jarovské rameno a novú módu hausbótov a neváhali vybudovať asfaltové cesty v chránenom území európskeho významu. V ohrození je Železná Studienka, kolibské filmové ateliéry plánuje J & T premeniť na ďalšie sídlisko a do toho všetkého ropovod cez Bratislavu.

Bratislava je stredoeurópskou raritou. Na jej území, priamo v jej strede, začína v Strednej Európe najväčšia podzemná zásobáreň kvalitnej pitnej vody, ktorá sa rozprestiera približne pod povrchom Žitného ostrova. Bratislavský ostrov Sihoť na Dunaji je známy pravdepodobne najkvalitnejšou vodou v širokom okolí, ak nie na celom Slovensku.

Teraz má ropovod viesť cez toto územie. Neviem, kde vládni predstavitelia chodia na takéto nápady, ale už mi nestačí len krútiť hlavou, pri tomto pláne už nepochybujem o tom, že by potrebovali odbornú psychiatrickú pomoc. To, čo prezentuje minister hospodárstva Tomáš Malatinský, ako inak - nominant Smeru, už nie je trúfalosť, ale drzosť. Keďže tento nápad vyšiel čiastnočne aj z rakúskej strany, vôbec sa nečudujem: hlavné mesto Viedeň je vlastne bez vody. Tú, ktorú používa, vodovody privádzajú zo vzdialenosti viac ako 120 kilometrov, niekoľkokrát ju musia upravovať, aby mala aspoň akú-takú chuť. Čaká to aj nás? Kto tento nápad zmetie zo stola? Od vedenia mesta obyvatelia a daňoví poplatníci nemôžu očakávať žiadnu pomoc, ani od mestských poslancov (až na výnimku jedného-dvoch) nie. Veď vedenie mesta skladá účty SMERu a jeho sponzorom.

A ešte poznámka. Jedným z tých, ktorý preferuje ropovod cez Bratislavu, je Róbert Nemcsics, niekdajší neslávne známy minister hospodárstva Nemcsics zo strany ANO, jednej z tých, čo sa objavili na Slovensku na jedno použitie. Alebo jednej z tých, čo zafungovala ako čistička odpadových vôd.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar konšpirácie podporil, hoci ich má odhaľovať

Podpis pod vyhlásením plným dezinformácií by mal šéf polície podľa prezidenta Andreja Kisku vysvetliť. Vládni politici mlčia.

KOMENTÁRE

Policajný prezident podporuje zbrane namierené proti nám

Obhajoba Gašparovho nadriadeného Kaliňáka však neobstojí.

DOMOV

Danko pocítil silu slovenského hejtu a stále sa skrýva

Politické strany väčšinou diskusie na svojich stránkach čistia, ale nevypínajú.


Už ste čítali?