Problémy s pamäťou kardinála Korca

Autor: Robert Puk | 26.3.2014 o 13:21 | Karma článku: 23,33 | Prečítané:  3530x

Pôvodne som tento článok nechcel ani napísať. Politickým témam sa vyhýbam, ale keď už niečo nadmieru presahuje základné pravidlá morálky, nedá sa to prehliadnuť. Keďže som bol priamym účastníkom sviečkovej manifestácie 25. marca 1988, nedá mi nevyjadriť sa k včerajšiemu vystúpeniu kardinála Korca.

V stratke. V ten deň bolo naozaj zlé počasie, pršalo a fúkal studený vietor. Boli sme vtedy študenti 2. ročníka Filozofickej fakulty Univerzity Komenského - odbor žurnalistika. Išli sme na Hviezdoslavovo námestie s dosť malou dušičkou, no mali sme požehnanie od nášho vedúceho ročníka Jána Sanda, ktorý nám povedal, že ak budeme mať problémy s príslušníkmi VB, aby zavolali jemu. Posiela nás tam ako pozorovateľov, aby sme si urobili obraz aj z druhej strany. Za túto učasť totiž hrozilo vyhodenie zo školy a postih rodičov zo strany všemocnej ŠtB. Bola to zo strany vedúceho ročníka na tie časy veľká odvaha.

Celú akciu koordinovala podzemná cirkev a jej predstavitelia František Mikloško a Ján Chryzostom Korec. Patrili v tých časoch k hŕstke slovenských disidentov. Nebudem nikoho zaťažovať detailami, ale na námestí jedno za druhým lietali polievacie autá a napriek tomu, že pršalo, striekali prúdy ľadovej vody priamo na ľudí. Samozrejme, boli tam stovky policajtov, jednotka rýchleho nasadenia, eštebáci, ale aj reportéri britskej a rakúskej televízie. Smiešnie boli pokyny veliteľov VB, ktorý do vysielačiek revali " tu Gama jedna, Gama jedna volám všetky Gamy". Napokon, toto sú historicky známe informácie. Neskôr potom herec Andy Hryc niekde zohnal nahrávku, kopírovali sme si ju na kazety a šírili ďalej a ľudia pokrikovali po uliciach "tu Gama jedna, Gama jedna". Verím, že včerajší deň si pripomenuli všetci skušní ľudia, ktorí naozaj chcú, aby sme my a naše deti žili v demokratickej a usporiadanej krajine s aspoň štipkou zodpovednosti a morálky.

Včerajší deň si však akosi zabudol pripomenúť práve kardinál Korec a svoj čas venoval podpore prezidentskej kandidatúry človeka, od akých sme sa v roku 1988 a 1989 chceli oslobodiť. Je to smutné hlavne preto, že práve členovia strany, ktorých pohrobkov kardinál Korec predhadzuje národu, ho zavreli na dlhé roky do väzenia a zakázali mu vykonávať poslanie kňaza. Po jeho včerajšom vystupení sa len potvrdila smutná pravda, že katolícka cirkev po roku 1989 na Slovensku, jej morálka a prejavy, nemajú nič spoločné s vierou a pokáním. Veľkú časť svojej činnosti nevenuje ekuméne, ale mieša sa do politiky, ako sme to mohli pocítiť už veľakrát, a namiesto stmeľovania robí rozbroje. Možno preto čoraz viac počúvam: "áno som veriaci, ale na vieru nepotrebujem ani kostol, ani kňaza." Samozrejme, česť výnimkám. Bude na tom ale asi veľký kus pravdy.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovensko inú možnosť ako jadro Únie nemá, Fico to vie

Krajiny bez eura budú strácať vplyv, Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

DOMOV

Plavčan urobil nezvyčajnú vec. Oznámil Kiskovi, kedy končí

Fico naťahovanie času nekomentoval.


Už ste čítali?