Každý chce byť politik

Autor: Robert Puk | 27.3.2014 o 16:33 | Karma článku: 13,40 | Prečítané:  579x

Na Slovensku sa niekedy zdá, že politika akoby osprostievala národ. Stačí sa dobre porozhliadnuť okolo seba. Politika už roky negatívne zasahuje do každodenného života nás všetkých, až tak, že morové epidémie boli proti tomu prechádzka rajskou záhradou. Denno-denne vdychujeme poriadny kus klamstiev, sľubov, intríg a pochlebovania, za ktorý by sa nemuseli hanbiť ani rímski cisári. Dokážeme pri tom zabudnúť na svoje zdravie a zdravie svojich blízkych, prácu a každodenné radosti, ktoré život prináša. Samozrejme najväčšie a najfundovanejšie politické analýzy prebiehajú v krčmách, kde sa odborníkov na všetky detaily politiky nájde dosť a dosť.

Každý je politický analytik (rôznych cenových skupín) až sa čudujem, prečo sme sa doteraz "akosi" neposunuli aspoň malým krôčkom k cieľu, ktorým by mala byť moderná demokratická spoločnosť. No to asi preto, lebo tam hore nás nemá kto zastupovať, teda česť výnimkám. Pritom politikmi by sme mohli zahádzať zemeguľu. Konkrétne v našej mestskej časti ich máme dvadsaťpäť politikov, plus starosta, ale posun k lepšiemu by ste čakali márne. Potom sú tu ešte mestskí konšelovia a župní. V náplni svojej práce uvádzajú riešenie problémov zo všetkých oblastí života, ale keď si pozriete program, vyrezá to tak, akoby ho niekto písal cez kopírovací papier. Všetci robia všetko, ale výsledkom je to, že nikto nerobí nič. Poslanci prechádzajú zo strany do strany, jedna zanikne, druhá vznikne, len aby si udržali miesta. Komunálni politici vedia, čo robia, keď sa raz dostanú do košiara, znamená to výhru. Vždy sa nájde nejaký ten kšeft, raz do mesiaca na zasadnutie, aj to nie je povinnosťou, miestečko v nejakej s.r.o. platenej z daní obyvateľov a zastrešenej mestom alebo mestskou časťou, ktorá samozrejme častokrát nevykonáva žiadnu činnosť. Takíto ľudia nemusia chodiť do normálneho zamestnania. Asi sa chcú vyrovnať tým v parlamente. Tých kšeftov je toľko, že zabudnú riešiť elementárne záležitosti, alebo na tie elementárne záležitosti jednoducho nie je čas. Vytrhnutá dopravná značka, ktorá by zakazovala autám vstup na lúku bratislavského lesoparku, sa rieši roky, tak ako aj vypálená žiarovka na verejnom osvetlení. Je mi smutno, keď pozerám na nejaký dokument z New Yorku, ktorý má 18 miliónov obyvateľov a problémy rieši jeden starosta, pár poslancov a niekoľko úradnikov. Žije tam pritom 150 rôznych národností a pôsobí množstvo náboženských spoločestiev. To už nehovoriac, že terajší starosta venoval mestu nemalú finančnú čiastku, ktorú zarobil v biznise. U nás je to presne naopak, do politiky, hlavne komunálnej, idú ľudia, ktorí v normálnom zamestnaní zlyhali, veď pozrite si ich životopisy. Čo ich môže lákať na politickom živote? A ako im máme veriť, že chcú len naše blaho?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Ktovie, ako na voličov zapôsobí Klusov sľub vyčistiť úrady od rodinkárstva. Zdá sa totiž, že práve to im neprekáža v prípade ĽSNS.

DOMOV

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Extrémista Marian Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti tamojších voličov, hovorí pre SME politický geograf TIBOR MADLEŇÁK.

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.


Už ste čítali?