Podvod nazývaný elektrina z biomasy

Autor: Robert Puk | 2.4.2014 o 11:23 | (upravené 2.4.2014 o 14:04) Karma článku: 16,63 | Prečítané:  3641x

Megaeurópsky podvod skrytý za heslami ako spaľovanie biomasy, obnoviteľné zroje energie, dotovaná elektrina, drevná štiepka. Aj pre tieto nezmysly, ktoré síce na papieri vyzerajú pekne, ale prax je iná, začalo včera Lesoochranárske združenie VLK kampaň za zrušenie štátnych dotácii na všetko drevo spaľovaného v biomasových zariadeniach, okrem dreva pochádzajúceho z energetických porastov a z odpadu z drevospracujúceho priemyslu. Inak, priznám sa, neviem si predstaviť, ako sa na Slovensku dá ustriehnuť, aké drevo sa spaľuje, ale ako sa to robí v praxi, si povieme neskôr.

Dôvodom, prečo prišlo združenie VLK s kampaňou je fakt, že na Slovensku ubudlo od roku 2000 viac ako 760 km štvorcových (pre lepšiu predstavu 76 tisíc hektárov) lesov, a v súčasnej dobe sa ťaží 4 milión kubických metrov dreva na energetické účely. Ťažba všetkého dreva  na lesných a niektorých nelesných plochách pritom predstavuje 5,8 až 6 miliónov metrov kubických. Zaujímavé by bolo vedieť koľko stromov sa vysadí. Boli by sme veľmi sklamaní.

Kto teda bohatne na ničení lesov?

Európske dotácie, súkromný kapitál a brilantná špekulácia pár mocných zákonodarcov a samosprávnych politikov, to sú tí, ktorí drancujú lesy Slovenska. Na ich konci je kogeneračka. Čo to vlastne je? V podstate ide o zelenú myšlienku, čistý ekologický princíp a ešte nevinnejšiu alternatívnu technológiu. Elektráreň na biomasu je zariadenie, ktoré spaľovaním biomasy, v tomto prípade drevnej štiepky vyrába elektrinu a teplo. Drevná štiepka by mala byť produktom dreva najnižšej kvality. Keďže jeho kvalita neumožňuje priemyselné spracovanie, dá sa využiť podobne ako palivové drevo, ako zdroj enegie. Poseká sa na drevnú štiepku a spáli sa. Takéto nepoužiteľné a odpadové drevo by sa malo podľa zákona použiť ako základná surovina pre výrobu elektriny a tepla v spomínanej kogeneračke.

Štedré dotácie pre špekulantov

Výroba takejto "alternatívnej elektrickej energie" z takzvaného "obnoviteľného zdroja energie" je samozrejme štedro dotovaná štátom. Štátna dotácia na jednu megawathodinu je približne 70 eur. Navyše zariadenie produkuje teplo alebo elektrinu, ktoré sa za trhovú cenu predáva ďalej, pričom cena predanej elektriny je, samozrejme, garantovaná. Výdavky na nákup jednej tony štiepky sú pritom 48 eur za tonu. Teda neuveriteľný zisk a deformácia trhu.

Tento zisk je možný len vďaka štedrej dotačnej politike štátu, ktorá garantuje výrobcom elektriny z obnoviteľných zdrojov dvojnásobné ceny elektrickej energie oproti konvenčným výrobcom z jadra alebo fosílnych palív. Dotácie samozrejme tečú z fondov Európskej únie. Dotácie takto iba vytvárajú podmienky, ktoré vedú k deformáciam trhu s energiami a zároveň zvyšujú cenu elektrickej energie pre konečných spotrebiteľov. Horšie však je, že pre výrobu drevnej štiepky, ktorá sa v kogeneračkách spaľuje, sa už dávno a častokrát nepoužíva drevo najnižšej kvality, ale na tieto účely sa kvôli dotovanej vysokej výkupnej cene ťaží aj kvalitná guľatina! Niet sa teda čo čudovať, že prichádzame o lesy - faktom je, že na Slovensku od roku 1995 skutočná ťažba stromov prekračuje únosnú ročnú ťažbu v priemere o 20 percent. Slovo "bio" vo svete garantuje kvalitu, u nás, zdá sa, garantuje podvod.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mesačnú dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

DOMOV

Plavčan zostane ministrom do konca augusta

SNS neodpovedala, či je za otáľaním vyčkávanie na koaličnú radu.

ŠPORT

Sú senzáciou našej ligy, za odmenu mávajú opekačky

FC Nitra prekvapuje a je na čele Fortuna ligy.


Už ste čítali?