Je lesopark dobrý kšeft?

Autor: Robert Puk | 24.4.2014 o 13:22 | Karma článku: 17,88 | Prečítané:  4636x

Asi je. A ide o bratislavský lesopark teda oficiálne o Mestské lesy v Bratislave. Nedá mi totiž nereagovať na nepretržité sťažnosti návštevníkov lesoparku a stále dookola sa opakujúcu otázku: "preboha čo vy s tým lesom na Kolibe robíte?" Oprávnená kritika by však mala smerovať inde, nie na nás každodenných návštevníkov. Je ťažké sústavne vysvetľovať Bratislavčanom, ale aj zahraničným turistom na čo je les určený a ako sa v ňom hospodári. Pýtať by sa mali riaditeľa mestských lesov Vladimíra Kutku, pretože aj jeho vyjadrenia sú často krát rozporuplné a odporujú si.

Podľa oficiálneho materiálu z bratislavského magistrátu je hlavnou funkciou Mestských lesov zabezpečiť rekreáciu Bratislavčanov - starostlivosť o altánky, lavičky, koše, cesty, studienky, turistické trasy a ich značenie, kosenie. Toľko oficiálny materiál. Toto všetko správa Mestských lesov spĺňa do bodky. Na druhej strane je tu masívna ťažba dreva, ťažkými mechanizmami rozbité turistické trasy, neoprávnené vstupy áut na lesné cesty, ktoré ohrozujú turistov a veľmi aktívny odstrel lesnej zveri. Streľbu počuť pomaly z každého turistického chodníka.

Nepremyslené a udivujúce je totiž financovanie Mestských lesov, ktoré je nastavené tak, že vzniká dojem, že má celkom zneprehľadniť tok peňazí. Kým v roku 2009 bol príspevok mesta na chod tejto organizácie spadajúcej pod magistrát 220 000 eur, v roku 2012 dostali Mestské lesy len 3 000 eur. Tak sa vlastne stalo, že z lesoparku sa stal komerčný podnik, ktorý sa živí predajom dreva. Práve tu sú protichodné vyjadrenia riaditeľa Mestských lesov Vladimíra Kutku, ktorý hovorí, že v roku 2012 bol plán vyťažiť 15.800 metrov kubických dreva, tržby mali dosiahnúť 532 000 eur a náklady na ťažbu sú 10,50 eura za meter kubický. Na druhej strane dodáva, že únosné pre lesopark by bolo vyťažiť približne 5 000 metrov kubických dreva ročne.

Ďalším podivným krokom je celý proces spracovania a predaja dreva. Výrezy I. akosti dub sa predávajú od 293 do 424 eur za meter kubický bez DPH a výrezy dub III. B triedy dub za 65 až 85,50 eur za meter kubický - bez DPH. Čudné je aj to, že prerezávky a ťažbu dreva takmer výhradne zabezpečuje firma Co.Fin.Com a to nie je lacná záležitosť. Pravdou je, že  Mestské lesy už nemajú vlastných lesných robotníkov, ale stačí si pozrieť niektoré faktúry spomínanej firmy. Jedna bola vystavená 31.5.2013 na 15 205 eur a druhá 31.5.2013 na 15 042 eur. Určite je normálne, keď si príspevková organizácia ako sú Mestské lesy niečo na seba zarobí, nejaká ťažba samozrejme musí byť, lesopark nie je prales a nemá najvyšší stupeň ochrany, ale komercia v tomto prípade musí ísť bokom alebo to potom urobme tak, že hlavnú funkciu lesoparku zrušme a ponechajme ho ako produkčný les. Neviem, či suma 200 000 eur z mestského rozpočtu je až taká vysoká na zabezpečie hlavnej funkcie, na ktorú bola táto plocha určená. Správa mestských lesov totiž hospodári na ploche 3100 ha a z toho je 2873 ha lesná pôda. Na druhej strane sa milióny eur doslova strácajú v molochu, ktorý sa volá Dopravný podnik mesta Bratislavy, mnohých nefunkčných mestských podnikoch a vrcholom bola suma 892 000 eur za zimnú údžbu mesta, ktorá sa vlastne ani nekonala.

Smutný na celom tomto "hospodárení" je aj fakt, že Mestské lesy stratili certifikát FSC za dobré hospodárenie so zohľadnením na požiadavky životného prostredia i potreby sociálneho rozvoja miestnych komunít. Vraj na nový audit, ktorý má platnosť päť rokov, neboli peniaze. Neverím. Najmä keď počúvam, že táto organizácia je jedinou, ktorá je zisková vrámci mestských podnikov, ale za akú cenu. FSC- Forest Stewardship Council je pritom medzinárodná organizácia, ktorá vytvorila prvý a vo svete najuznávanejší systém certifikácie lesného hospodárstva.

Aj preto by sa malo vedenie mesta zamyslieť, ako chce vlastne bratislavský lesopark využívať, či je naozaj určený na oddych a rekreáciu, zachovanie aspoň nejakej prírody v tesnej blízkosti mesta alebo ho využívať na komerčné účely. Zatiaľ to vyzerá tak, že obchod s drevom vyhráva a obyvatelia a les prehrávajú.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mesačnú dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

DOMOV

Plavčan zostane ministrom do konca augusta

SNS neodpovedala, či je za otáľaním vyčkávanie na koaličnú radu.

ŠPORT

Sú senzáciou našej ligy, za odmenu mávajú opekačky

FC Nitra prekvapuje a je na čele Fortuna ligy.


Už ste čítali?