reklama

Sídliská na kopcoch, vily na poliach

Je to duševná porucha urbanistov a tých, ktorí rozhodujú o územných plánoch, alebo dedičstvo minulosti? Je to jav, ktorý postihuje celé Slovensko. Budovať sídliská na kopcoch a vily a vilové štvrte na poliach.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Na Slovensku snáď neexistuje mesto, ktoré by tento fenomém obišlo, musí mať však zvlnený terén a v blízkosti nejaký ten kopec, najlepšie zalesnený. Je to jedno, aký kraj navštívite. Kopce v katastri miest hornatého stredného Slovenska sú posiate nevzhľadnými panelovými sídliskami, ale ani jeho západná časť sa tomuto fenoménu nevyhla. Panorámu Trenčína a Nitry v podstate takéto projekty zničili. Pred pár hodinami som videl pohľadnicu Nitry z tridsiatych rokov. Keby tam nebolo napísané Nitra, myslel by som si, že sa pozerám na fotografiu nejakého nemeckého alebo švajčiarskeho mestečka. Samozrejme, že stavať treba, ľudia musia niekde bývať, dôležité je však ako a kde.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Fenomén bývania na kopcoch vo veľkom začal postihovať aj Bratislavu, z minulosti zatiaľ máme jedno takéto sídlisko - Dlhé Diely, kde začína explodovať problém s dopravou a parkovaním. Realitné kancelárie tam ponúkajú najviac bytov na predaj z celej Bratislavy. Ceny sú pritom v pomere k lokalite relatívne nízke. Sídlisko je príliš zahustené, jednotlivé bytovky sú viac ako desaťposchodové a sú jednoducho natesno. Ťažko tam nájdete nejakú zelenú plochu, keď, tak len fliačik. Na druhej strane mesta sa začína pod Malými Karpatmi vo vinohradoch nad Račou šialenstvo developerov v podobe hustej zástavby, pokračuje nad Bielym krížom a končí pod Kolibou. Toto má zvládnuť jediná prístupová cesta. S investíciami developerov do infraštruktúry nemôžeme počítať. Nemyslím len cesty, ale aj kanalizáciu, elektrické rozvody a parkovacie miesta.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bratislava má kapacitu na kvalitné bývanie pre 800 000 ľudí. Byty sa však nepredávajú a developeri chcú teda zaujať niečím novým - ponúkajú bývanie takmer v lese. Noví potenciálni zákazníci, ktorí sa rozhodujú kúpiť predraženú nehnuteľnosť, však ešte nevedia, do čoho idú. Kupujú byt bez kvalitnej dopravnej infraštruktúry, dostatočnej kapacity kanalizácie a elektrických rozvodov. Čo je však horšie, sú problémy so skladbou terénu a podložia. Viacerí investori do drahých bytov pod Kolibou sa už teraz sťažujú na to, že im praskajú steny. Dôvod? Pri každom výdatnejšom daždi stekajúcu vodu nemá čo zachytiť. Kedysi ju zachytávali les a vinohrady. Keďže bytoviek chce developer na malom území nasekať čo najviac, je pochopiteľné, že vodu už nemá čo zadržať. Spomeňte si, ako vyzerali plány podobných nezmyslov na prezentáciách a v časopisoch, a aká je skutočnosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V Podhorskom páse vinohradov pod Malými Karpatmi v katastri Bratislavy môžeme onedlho čakať na chvíľu, kedy sa bytovky po kúskoch "presťahujú" na hlavnú železničnú trať. Mali ste vidieť tie nánosy zeminy, ktoré sa rútili po minulotýždňových dažďoch do centra mesta z Koliby. A pritom tam ešte nejaká zeleň je.

Robert Puk

Robert Puk

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  148
  •  | 
  • Páči sa:  250x

Som projektový pracovník o.z. Projekt fórum, predtým som pracoval pre rôzne média, Slovenský rozhlas, Hospodárske noviny, Roľnícke noviny so zameraním na životné prostredie, ale neskôr mi pribudla aj ekonomika. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu