Mizerná účasť na eurovoľbách a čísla, ktoré vás šokujú

Autor: Robert Puk | 29.5.2014 o 13:01 | (upravené 29.5.2014 o 13:06) Karma článku: 12,40 | Prečítané:  597x

Prečo sme kritizovaní za takú slabú účasť voličov v terajších eurovoľbách? Nie som prekvapený a obyvateľom Slovenska sa ani nedivím. Z každej strany a z najširšieho politického spektra a vekovej kategórie voličov počúvam hlasy, že europarlament je úplne zbytočná inštitúcia a akési dobre platené odložisko pre buď skrachovaných politikov alebo pre takých, ktorí si chcú výrazne prilepšiť k dôchodku.

Názory sú aj ostrejšie a to v tom zmysle, že na čo nám je Európska únia. Je pravdou, že výhody spoločnej európskej politiky normálne pracujúci obyvateľ takmer nepociťuje. Najviac kritizované je totiž, úprimne si povedzme, choré a určite nie spravodlivé, prerozdeľovanie peňazí určené pre jednotlivé krajiny. Na druhej strane, ale to výlučne náš problém, je ich čerpanie. Sú oblasti, kde musíme veľkú časť eurodotácií vrátiť, pre zle vypracované projekty, zlé čerpanie alebo ich zámerné blokovanie zo strany ministerských úradníkov. Panuje aj všeobecný názor, že peniaze z Únie sú určené výhradne finančným skupinám a veľkopodnikateľom s pochybnou povesťou, ktorí však podporujú vladu. Médiá častokrát dávajú týmto názorom za pravdu a odhaľujú čerpanie eurodotácií na absurdné a nezmyselné projekty. Dobré myšlienky a plány tak zapadajú prachom a keď sa to stáva príliš často, dôvera, že sa vďaka Únii posunieme o krok ďalej sa rozplýva. Na druhej strane zase ľudia vidia, na čo všetko je Brusel ochotný vyhodiť spoločné peniaze. Skúste potom presvedčiť voličov.

Nízku účasť pripisujem aj tým niektorým postavičkám na kandidátkach jednotlivých strán. Ak chcú presvedčiť voličov mali by v centrálach pouvažovať, koho vlastne nominovať. Tým nemám na mysli smiešne straničky a strany z politicko-historického smetiska typu Slota, Golonka alebo Tittel s Rafajom, ale parlamentné strany a ich kandidátov. Sú medzi nimi tí, ktorí v Bruseli pôsobia už nejaký ten rok a zatiaľ zo svojich hláv nevyprodukovali nič a keď tak len hanbu. O pánovi Miroslavovi Mikolášikovi ani nepočuť, pýtal som sa veľa ľudí a netušia ani kto to je a z tých perál, ktoré vypadávajú z úst pani Moniky Flašíkovej Beňovej sa neraz smiala celá Európa. Rádovo síce získali desaťtisíce hlasov, ale prepočítajte si ich na takmer 4 milióna oprávnených voličov a budete mimoriadne prekvapení, aké percento obyvateľov Slovenska vlastne zastupujú. Údaje o viac ako 600 000 voličoch síce niekde zmizli, ale na Slovensku je to tak. Takže spomínaný Miroslav Mikolášik zastupuje necelých 0,8 percenta, Monika Flašíková-Beňová necelých 1,3 a víťaz v počte hlasov Maroš Šefčovič asi 1,8 percenta oprávnených voličov. Rebríček uzatvára Józef Nagy s podporou približne 0,3 percenta voličov.

Aspoň vieme akú dôveru požívajú novozvolení poslanci európskeho parlamentu a akú vážnosť tejto inštitúcii vyjadrili obyvatelia Slovenska.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mesačnú dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

DOMOV

Plavčan zostane ministrom do konca augusta

SNS neodpovedala, či je za otáľaním vyčkávanie na koaličnú radu.

ŠPORT

Sú senzáciou našej ligy, za odmenu mávajú opekačky

FC Nitra prekvapuje a je na čele Fortuna ligy.


Už ste čítali?