Developeri deformujú kvalitu života

Autor: Robert Puk | 3.6.2014 o 13:08 | Karma článku: 11,26 | Prečítané:  1733x

A deformujú ju posledné roky v Bratislave tak intenzívne, akoby sa chystali na akýsi pomyselný útek za hranice s myšlienkou - po nás potopa. Kvalitu života doslova ničia vo všetkých oblastiach. Negatívne zasahujú do životného prostredia v lokalitách, do ktorých sa neodvážili pustiť ani najvyšší funkcionári KSČ. Nezmyselným zahusťovaním stavieb dávajú zelenú kolabovaní dopravy a ostatných inžinierských sietí, menia celkový ráz krajiny z hľadiska urbanizmu do takých negatívnych polôh, že mesto sa začína podobať rozhádzaným kockám. Výsledkom sú sídliská na kopcoch, na pozemkoch zdevastovaných lesov a vinohradov, výškové stavby rozstrieľané po celom meste popri malopodlažnej zástavbe a natlačené do už existujúcich urbanistických celkov ako Ružinov, Nové Mesto, ale aj Staré mesto.

Neviem dokedy budú obyvatelia Bratislavy sústavne a dennodenne bojovať s viacerými developermi, ktorí sa ako supy zlietavajú výhradne nad miestami, ktoré by mali slúžiť na šport, rekreáciu a oddych. A to nielen obyvateľov hlavného mesta, ale aj turistov a návštevníkov. Pár rokov po nežnej revolúcii bol pokoj. To sa za korunu privatizovali, tunelovali a vykrádali fabriky, družstvá, pôda, výpaľníci si v holandských dražbách brali krčmy a bary. Teraz však nastalo hlavne pod taktovkou J&T a ich kamarátov doslova peklo. Postihnuté sú všetky podhorské časti mesta, či už susedia so štátnou prírodnou rezerváciou Devínska Kobyla s najvyšším stupňom ochrany, pokračujú CHKO Malé Karpaty a jeho súčasťou bratislavským lesoparkom, ničí sa Podhorský pás s akože "chránenými vinohradmi" a končí sa v Rači, takmer na železničnej trati.

Ak si podrobnejšie pozrieme projekty týchto novodobých "veľkostaviteľov" pochopíme, že nejde o žiadne nové vilové štvrte, ale množstvo nevkusných bytoviek natlačených na seba, na čo najmenšom priestore. O pochybnej kvalite nikto nepochybuje. Tí, ktorí sa dali na tieto "luxusné byty" nahovoriť, si môžu len trhať vlasy, ak im vôbec ešte nejaké zostali. Nielen preto, že ich nehnuteľnosti za posledných päť rokov stratili 50 % svojej hodnoty, ale aj pre tú "stavebnú zručnosť", s akou boli pozliepané. Mnohé už dnes potrebujú rozsiahle rekonštrukcie, čo si vyžaduje nemalé investície.

Môj známy si kúpil byt na Kolibe pod lesom v navonok peknej bytovke s výhľadom na mesto. Stavala sa pred desiatimi rokmi a predaných je 20 % bytov napriek tomu, že ich cenu stlačil developer na polovicu. Medzitým bytovku trikrát opravovali. A keď si napokon zavolal odborníka z oblasti stavebníctva, našiel v  byte ešte stále 21 neodstrániteľných závad. Podobne sú na tom aj byty v bývalých vinohradoch, v časti Briežky. Bytovkám postavených pred troma rokmi praskajú steny a veľmi nepríjemné sú aj spodné vody a nestabilita podložia. Iste k tomu prispelo aj klčovanie vinohradov, pretože po lejakoch nemá čo prívalovú vodu zastaviť.

Navonok a z diaľky síce nové bytovky vyzerajú pekne, ale pri podrobnej prehliadke technického prevedenia, by som sa do nich nikdy nenasťahoval. A potom, kde je sľubovaná zeleň, ihriská, oddychové zóny, či dostatok miesta na parkovanie? O občianskej vybavenosti ani nehovorím.

Celé toto šialenstvo dávam za vinu zlému územnému plánu Bratislavy. (Mimochodom, pri jeho zmenách a doplnkoch nie je problém plochy určené pre zeleň, oddych, rekreáciu a šport zmeniť na výstavbu.) Nedostatky v územnom pláne využívajú developeri, ktorí ukazujú, že nemajú vzťah k ničomu. Skupina ľudí bez chrbtovej kosti a bez akýchkoľvek morálnych zásad. Ak si pozerám zoznam mestských poslancov, ktorí by ich mohli zastaviť, napočítal by som na prstoch jednej ruky tých, ktorí úprimne bojujú za skvalitnenie života obyvateľov a návštevníkov Bratislavy. Takú "zostavu" v mestskom zastupiteľstve sme teda ešte nemali. Nezostáva nám len dúfať, že tá nová bude lepšia. A snáď raz nebude platiť, že lepšie už bolo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mesačnú dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

DOMOV

Plavčan zostane ministrom do konca augusta

SNS neodpovedala, či je za otáľaním vyčkávanie na koaličnú radu.

ŠPORT

Sú senzáciou našej ligy, za odmenu mávajú opekačky

FC Nitra prekvapuje a je na čele Fortuna ligy.


Už ste čítali?