Budú lesy v Bratislave štátne alebo mestské?

Autor: Robert Puk | 19.6.2014 o 13:08 | Karma článku: 13,44 | Prečítané:  654x

Už celé mesiace sa aktivisti a štátne orgány doťahujú, či lesy, ktoré sú v katastrálnom území mesta Bratislavy a patria štátu, prejdú pod správu magistrátu alebo ich bude naďalej spravovať neslávne známy podnik pod názvom Lesy SR. Naposledy sme túto tému otvorili asi pred dvoma týždňami na stretnutí s ministrom pôdohospodárstva Ľubomírom Jahnátkom, keď sme sa stretli ohľadom kolibského lesa. Ľubomír Jahnátek je zásadne proti a argumentuje tým, že štát lepšie dohliadne na to, aby sa hlava-nehlava nerúbalo, likvidovalo a bezbreho kšeftovalo s drevom a aby sa lesné pozemky nerozdávali a nepredávali pod cenu spriazneným firmám a kamarátom niekoho z magistrátu, ako sa to deje s mestskými pozemkami teraz a dialo sa tak aj za predchádzajúcich primátorov.

Komunálni politici sú vraj ľahšie ovplyvniteľní lokálnymi tlakmi. Po voľbách sa môže úplne zmeniť pomer poslancov a vedenie, či už v mestskej časti alebo v mesta. A môže sa stať, že nastúpia ľudia, ktorí budú mať len a len osobné záujmy a budú prihrievať polievočku vybranej, úzkej skupine ľudí. Napokon, akoby tam už neboli teraz.

Na jednej strane má minister Ľubomír Jahnátek pravdu. Naozaj máme medzi mestskými a miestnymi poslancami ľudí, ktorých životným krédom je priživovať sa na daniach obyvateľov. Rozlezení sú po predstavenstvách a dozorných radách častokrát nefunkčných podnikov, ktoré zriadilo buď mesto alebo miestna časť a za "malú pozornosť" prihrajú štátnu zákazku buď svojej rodine alebo kamarátom. Žijú v podstate len z týchto kšeftov, keďže niektorí z nich nemajú riadne zamestnanie alebo živnosť, či firmu.

Na druhej strane sú však ľahšie kontrolovateľní priamo občanmi, aj keď veľká skupina voličov volí práve tých, o ktorých vedia, že sú paraziti. A tomu naozaj nerozumiem.

Veľkým negatívom je však skutočnosť, že vo vedení štátnych lesov sú nominanti vládnych strán, ktorým častokrát veľmi málo záleží na tom, ako bude vyzerať tvár krajiny - v našom prípade Bratislavy. Neviem, podľa akého kľúča ministerstvo pôdohospodárstva týchto ľudí vyberá, prípad bývalého riaditeľa Alojza Riška je známy: podozrivé výmeny z Handlovej do Bratislavy, jazda pod vplyvom alkoholu a spôsobená dopravná nehoda - to sú predpoklady na výkon takejto mimoriadne zodpovednej verejnej funkcie?

V katastri hlavného mesta sa nachádzajú lesy, ktoré nielenže dotvárajú unikátnosť tohoto miesta, teda majú krajinotvorný prvok, ale sú vzácne pre výskyt jednotlivých druhov rastlín a živočíchov. Nachádzajú sa tu územia s najvyšším stupňom ochrany. Tieto lesy a lúky nepatria len Bratislavčanom, ale určené sú na oddych všetkým obyvateľom Slovenska, poprípade zahraničným turistom. Akýchsi dosadených úradníkov, ktorí sedia na generálnom riaditeľstve v Banskej Bystrici, bude pramálo zaujímať, aké problémy sú v bratislavských lesoch. Lesy sú síce v pôsobnosti lesného závodu v Smoleniciach, ale tam nie je ten najväčší problém. Kameň úrazu sú zámeny pozemkov, a tie sa podpisujú na generálnom riaditeľstve práve v Banskej Bystrici. Ako teda tento gordický uzol rozťať?

Buď budeme mať v mestskom parlamente a vo vedení mesta ľudí, ktorým naozaj záleží na tom, ako hlavné mesto a okolitá príroda vyzerá - čo nemáme a ani sme doteraz nemali a pokiaľ budú vo vedení štátnych lesov ľudia, ktorí lesy považujú len za výrobnú fabriku kdesi v kolónii tak sa nepohneme nikam.

Vedenie mesta poznáme všetci. To terajšie sú len prázdne sľuby a primátor len nastrčená bábka, ktorou rôznymi nitkami pohybujú rôzni mocní finančníci. A mestskí poslanci? Niekedy mám pocit, že škoda slov. Len sa pozrite na ich zloženie a skúste si pozrieť nejaký záznam z rokovania o vážnych problémoch mesta. Samozrejme, nie sú takí všetci, medzi tými štyridsiatimi piatimi sú naozaj štyria - piati, ktorí majú záujem naozaj niečo vyriešiť.

Riešenia sú teda dve: buď si voliči v novembri zvolia do vedenia mesta ľudí, ktorí majú aspoň trochu vzťah k miestu, kde žijú, alebo ministerstvo pôdohospodárstva vymenuje do vedenia štátneho podniku Lesov SR človeka, ktorý nebude kšeftovať s pozemkami a opitý sedieť za volantom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mesačnú dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

DOMOV

Plavčan zostane ministrom do konca augusta

SNS neodpovedala, či je za otáľaním vyčkávanie na koaličnú radu.

ŠPORT

Sú senzáciou našej ligy, za odmenu mávajú opekačky

FC Nitra prekvapuje a je na čele Fortuna ligy.


Už ste čítali?