Skolabuje Bratislava?

Autor: Robert Puk | 24.9.2014 o 12:13 | Karma článku: 33,81 | Prečítané:  5197x

No nebude to tak dlho trvať a skolabuje. Prečo? Lebo toto mesto riadia a priživujú sa na ňom a rozkrádajú ho snáď všetky skrachované existencie najrôznejších profesií, dokonca skrachovanci šoubiznisu typu Greksa. Aj keď veľkým balvanom a nie pomocníkom pre Bratislavčanov je magistrát, podstatnú úlohu jej neutešeného stavu "zabezpečili" poslanci mestského zastupiteľstva, nevynímajúc pána Nesrovala šéfa finančnej komisie mesta, ktorý sa rád zbavuje zodpovednosti. Je ich štyridsaťpäť, ale tých čo chcú nezištne pomáhať a reálne riešiť problémy, by ste napočítali na prstoch jednej ruky. 

Záujem o funkciu mestského poslanca je však veľmi veľký. Len z našej miestnej časti Nové Mesto máme 40 kandidátov a patria nám 3 miesta. Prečo sa tak všetci tlačia do mestského parlamentu? No takmer bez výnimky pre peniaze, kontakty a informácie. Tu sa rozhoduje o predaji a prenájme (čo je vlastne následný predaj takmer bez výnimky), mestskí poslanci majú prednostné právo byť nominovaní do mestských akciových spoločností a je veľmi lukratívne sedieť v dozornej rade alebo predstavenstve vodární, dopravného podniku, a podobne. Tam sa operuje s desiatkami miliónov eur a milióny eur sa tam rozkrádajú.

Samozrejme, na vedenie mesta majú veľký vplyv rôzne finančné skupiny typu JaT, Penta či Istrokapitál, veľkopodnikatelia s pochybnou povesťou ako Ivan Kmotrík (veď nie je tajomstvom, že generálnym riaditeľom dopravného podniku sa stal jeho bývalý šéfredaktor a človek s čudnou minulosťou Ľubomír Belfi) a tým treba vyjsť v ústrety. A to sa dá najlepšie cez vedenie mesta a cez poslancov. Neverili by ste ako títo ľudia počas magistrátneho pôsobenia zbohatli. To už nehovorím o získavaní obecných bytov za symbolickú sumu. Nebezpeční sú aj tí poslanci, ktorí sú zamestnancami mesta alebo mestskej časti. Samozrejme, oligarchov musia poslúchať na slovo a ešte musia poslúchať čo im nadiktuje rodná strana. Máme ich za to ľutovať?

Ako teda postaviť lepší mestský parlament? Čo najviac ho odstrihnúť od bezpracných ziskov a pokútnych kšeftov. Mestské podniky by sa mali opäť zmeniť z akciových spoločností a s.r.o. na rozpočtové alebo príspevkové organizácie, predaje a prenájmy by sa mali konať výlučne verejnými aukciami a dražbami a obecné byty a pozemky by sa prideľovali všetkým obyvateľom Bratislavy s trvalým pobytom na základe žiadosti a najvyššej trhovej ceny. Koľko uchádzačov by potom kandidovalo za našu mestskú časť? No asi nie štyridsať, ale maximálne päť!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovensko inú možnosť ako jadro Únie nemá, Fico to vie

Krajiny bez eura budú strácať vplyv, Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

DOMOV

Plavčan urobil nezvyčajnú vec. Oznámil Kiskovi, kedy končí

Fico naťahovanie času nekomentoval.


Už ste čítali?