Povolebná ťažba v lesoparku začala. Naplno!

Autor: Robert Puk | 14.1.2015 o 14:05 | (upravené 29.1.2015 o 12:40) Karma článku: 13,83 | Prečítané:  11467x

Tak, ako sa to dalo predpokladať. Je po voľbách a kandidáti v komunálnych voľbách, či už do mesta alebo miestnych častí, získali vytúžené teplé miestečká. No jeden z problémov, ktorý trápi Bratislavčanov už roky, sa odznova začína. Je ním ťažba v lesoparku. Lúka nad bratislavským Ahojom už znovu vyzerá ako tankodrom, ťažba začala. A čo je dosť vážnym faktom, je to zlodejina.

Jednotlivé  kusy spílených stromov, podotýkam kmene merajú približne desať metrov a obvod kmeňa viacerých je asi osemdesiat centimetrov, nie sú označené ciachou, Sú označené len dvojciferným číslom. Toto však nemá nič spoločné s objemom ťažby. Podľa Vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva č. 31/1999 Z.z. ide len o označenie druhu stromu, napríklad číslo 26 je buk lesný. A bez ciachy? Zlodejina. Ak by takto naložené drevo skontrolovali príslušníci PZ SR, považovali by to za drevo ukradnuté z lesa. V lesoparku je to však pravidlo.

Poslanci mestského parlamentu na poslednom minuloročnom rokovaní dali návrh a odhlasovali nové hospodárenie a starostlivosť o lesopark. Svoj návrh aj odhlasovali. (Všetci okrem pána Nesrovnala, ktorý ako vždy z rokovania a dôležitého hlasovania utiekol, na akési predvolebné stretnutie, čo bola diskusia kandidátov na primátora s pani Kratochvíľovou a pánom Palackom.) Ťažba bola pozastavená do konca roka a lesopark dostal masívne zvýšenú dotáciu od mesta, aby sa vykryli straty spôsobené znížením ťažby. Niekto sa môže vyhovárať, že ide o Výchovnú ťažbu. Nejde. Výchovná ťažba znamená, že sa ťažia vysoké a tenké stromy pri obnove lesa, v hustom poraste, choďte sa pozrieť na tie tenké stromy a hustý porast.

Čo sa však stalo, čierna ťažba napriek tomu pokračovala ďalej, do konca minulého roka, aj keď v malej miere, ale napriek tomu arogantným spôsobom - ťažiari na otázky návštevníkov lesoparku odpovedali vulgárne a arogantne, hoci tí sa len pýtali, či sa smie v lesoparku ťažiť. Napokon o tejto ťažbe som písal  viackrát a články som doložil fotografiami.

Zo všetkých faktov mi vychádzajú bohužiaľ len tieto závery: Pozastavenie ťažby do konca roka bol predvolebný ťah kandidátov do komunálnych volieb, pozrite sa kto sa kde dostal a na aké pozície. A nepočul som, ak by nejaký kandidát alebo poslanec dal návrh na sprehľadnenie obchodovania s drevom a navrhol urobiť poriadok s riaditeľom mestských lesov. Všetky problémy s ťažbou, starostlivosťou a rozvojom lesoparku začínajú - výlučne a to už roky - vychádzajú práve od neho.

Samozrejme, ani mne nejde o to, aby sa z lesoparku stal prales. Určité percento vyťažiť treba, aby sa les obnovoval. Zlodejina a devastácia priľahlých zelených plôch, ako sú lúky a lesné cestičky je druhá vec. O nej sa v štatúte mestských lesov nepíše. O tom sa nikde nehovorí.

A ešte jedna poznámka: na obhajobu riaditeľa mestských lesov Vladimíra Kutku a jeho bačovania na tomto území, sa postavila len jedna poslankyňa mestského parlamentu - jeho objaviteľka Jarmila Tvrdá, ktorú jej spoluobčania bohužiaľ  znovu zvolili do mestského parlamentu a to dosť značným počtom hlasov. Hoci je jediná, jej hlas, zdá sa, je poriadne silný. Žiaľ.

K námietkam pána Kutku sa vyjadrujem v tomto článku: http://puk.blog.sme.sk/c/373646/vyvraciam-klamstva-riaditela-mestskych-lesov.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mesačnú dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

DOMOV

Plavčan zostane ministrom do konca augusta

SNS neodpovedala, či je za otáľaním vyčkávanie na koaličnú radu.

ŠPORT

Sú senzáciou našej ligy, za odmenu mávajú opekačky

FC Nitra prekvapuje a je na čele Fortuna ligy.


Už ste čítali?