Bratislavský lesopark tras sa, prichádzajú developeri!

Autor: Robert Puk | 7.10.2015 o 12:35 | (upravené 7.10.2015 o 13:49) Karma článku: 16,63 | Prečítané:  6006x

A developeri nie hocakí, ale priamo od primátora Bratislavy Iva Nesrovnala. Toho najtransparentnejšieho z transparentných, síce od Goriliakov, ale?

Nuž, a zase sa musím vrátiť k podozrivým výmenám riaditeľov do mestských podnikov a príspevkových organizácii mesta. Lenže tentokrát ide o to najvzácnejšie, čo Bratislava má a čo sa nedá ani opraviť, ani znovu postaviť, či rekonštruovať - ide o bratislavský lesopark, konkrétne územie bývalých muničných skladov v srdci lesoparku, v katastrálnom území Záhorskej Bystrice, ktoré je majetkom Bratislavského samosprávneho kraja.

Na miesto riaditeľa Mestských lesov Bratislava primátor, za pomoci 27 poslancov, ktorí dostali miesta v dozorných radách mestských akciových spoločností, dosadil Juraja Zikmunda. Pána, o ktorom nikto predtým nepočul a s najväčšou pravdepodobnosťou neexistuje ani ním vypracovaný rozvojový plán lesoparku, čo bolo podmienkou výberového konania. Inak by ho bol po predchádzajúcej kritike dávno zverejnený na stránke hl. mesta Bratislavy. Dúfam, že  po vyjdení tohoto článku sa nejaký narýchlo urobí a zavesí ho na web.

Čo má však spoločné Nesrovnal, Zikmnund a developeri v lesopark? Veľa a nie je to záležitosť týchto týždňov, ale aktivita niekoľkých rokov. Tých osôb je viac, Zikmundovci sú dvaja starší i mladší a v tejto skupine vystupuje aj meno Ing. Jiří Drahoš, zakladateľ športového klubu Voda-Hory.

O tom, že Zikmundovci už v chránenom území Bielych Karpát stavali - a to penzión - je známe. Aj to, že tam si tam dali roku 2005 postaviť niekoľkokilometrovú prístupovú cestu za 5,7 milióna Sk. Ale to, ako veľmi sú aktívni v čerpaní eurofondov, tým sa asi veľmi nechvália. Roku 2007 dostali 6 grantov z Ministerstva pôdohospodárstva SR v celkovej výške približne 40 miliónov Sk. Prepojenia na ľudí z okolia bývalých harvardských fondov, to sú len doplnky.

Ich lesoparková aktivita sa však začína v inej časti Bratislavy. Mestská časť Vrakuňa, schválila uznesenie miestneho zastupiteľstva č.687/2014 z 24.6 2014 pod názvom Strategické zásady rozvoja Vrakuňského lesoparku pre rekreáciu a oddych. A tam sa objavila Urbanisticko-architektonická štúdia zóna lesopark Západ -Vrakuňa. Nájdete tam aj štúdiu Využitie časti lesoparku na výstavbu rodinných domov -  obstarávateľ Ing. Juraj Zikmund. Čuduj sa svete Športový klub Voda-Hory pána Drahoša vyvíja aktivity vo využívaní priľahlého územia tiež na akýsi "rozvoj územia".

Toľko Vrakuňa.

Teraz  bratislavský lesopark a muničné sklady. Ivo Nesrovnal ešte ako vicežupan a poslanec bratislavskej župy predložil poslancom návrh, okrem iných, na uzavretie zmluvy so Športovým klubom Voda-Hory, mimochodom založeného roku 2009 a registrovaného v Rači, na 25 rokov práve na toto územie. Niektorí poslanci župy sa ale chystali podať na neho trestné oznámenie za marenie verejnej súťaže, nakoľko ešte neboli známe výsledky. Ing. Jiři Drahoš predseda športového klubu, nie je totiž známy zo športového prostredia, ale za to, že stá za dnes už skrachovanými firmy Invest Stav, Invest building, L.i. inžiniering. Nemusím vysvetľovať, čím sa zaoberali. Ich názvy hovoria za seba. Tie ostatné sú ako každého správneho slovenského podnikateľa v mínuse, okrem jednej, ktorá vykázala zisk 524 eur.

Takže čo nám z toho vychádza? Nesrovnal dosadil na miesto riaditeľa mestských lesov človeka, ktorý sa bude snažiť asi čo-to v lesoparku vybudovať. A to buď cez "športovca" Drahoša alebo cez iné chodníčky. Zatiaľ to nešlo cez župu, tak sa to asi skúsi inak.

Stojí to za úvahu, prečo sa po dvadsiatichšiestich rokoch vo vedeniach samospráv objavujú ľudia, ktorým asi naozaj robí dobre, keď páchajú zlo. Áno, volili sme si ich my. Nemali by sme teda nadávať na dôchodcov, že sa permanentne nechávajú oblázniť "šmejdmi", ktorí im predávajú sa stretnutiach bezcenné predmety za drahé ceny. Alebo ako hovoril jeden britský politik kamarátovi keď sa ho pýtal: "Prečo so svojimi voličmi zaobchádzaš ako s hlupákmi?" Jeho odpoveď: "Lebo ma volili."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?