Hrozí bratislavskému lesoparku výstavba?

Autor: Robert Puk | 7.9.2016 o 13:53 | Karma článku: 11,79 | Prečítané:  9919x

Či sa bude v budúcnosti, či už v blízkej alebo vzdialenej, v bratislavskom lesoparku stavať, nie je vôbec vylúčené a nasvedčujú tomu dva dosť vážne fakty.

Tým prvým je, že v posledných rokoch vládne v Bratislave nie samospráva, ale komunálny odpad toho najhrubšieho zrna a to v podobe primátora a väčšiny poslancov mestského zastupiteľstva - a s kontrolórom, ktorý ani netuší v akom stave je majetok mesta, hlavne jeho pozemkov. Nie je totiž výnimkou keď v katastri sú ako majitelia napríklad celej Devínskej Kobyly, hlavných ciest či parkov okolo zastávok MHD zapísaní ľudia, ktorí si v minulosti od mesta prenajali maličký kúsok pozemku. Dnes sa tak stali majiteľmi stoviek pozemkov a to po celom meste.

Druhým závažným faktom je, že bratislavský lesopark ani zďaleka nie je vo vlastníctve mesta, ale súkromných osôb. Dlho som si - a pravdepodobne aj drvivá väčšina obyvateľov mesta - myslel, že tá červená čiara, ktorá na mape obopína Malé Karpaty od Vajnor, Rače až po Záhorskú Bystricu je akousi istotou: Toto je lesopark a tu navždy zostane aspoň kúsok prírody. Zostať nemusí.

Začnem hneď podnikom Lesy Slovenskej republiky š.p., ktorý vlastní v bratislavskom lesoparku 5 miliónov 678 224 metrov štvorcových lesa. Obec Vajnory v katastri ani nemá určené, kto a čo vlastní - ani jeden meter štvorcový - to je neuveriteľný fakt!

Rozľahlé pozemky vlastnia aj súkromné osoby. V Rači je to 71 959 metrov štvorcových lesa. V katastri Nového Mesta na Kramároch-Krásna Hôrka vlastní developer 32 175 metrov štvorcových pozemkov, tesne nad vilovou štvrťou, stovky metrov štvorcových vlastnia súkromníci a nad Krahulčou ulicou pod Kolibou a nájdete tam aj meno Štefana Zelníka poslanca za SNS zo Slotovej a teraz Dankovej družiny a ako poznám "nadprácu" starostu Kusého a jeho pomocníkov tu budú môcť vyrásť aj štyri televízne veže a jadrová strelnica. V Lamači vlastnia súkromníci v oblasti Rázcoch 215 996 metrov štvorcových lesa a 3 294 metrov štvorcových je v prenájme. Plánky v Záhorskej Bystrici evidujú 144 717 metrov štvorcových lesa vo vlastníctve súkromníkov. A najvypuklejšie je to v lokalite Františkov Majer pri 332 157 metroch štvorcových lesa vôbec nie je určený majiteľ, 523 895 vlastní lesné spoločenstvo a súkromníci vlastnia 762 773 metrov štvorcových lesa.

Takže sumárom 7 miliónov 429 726 metrov štvorcových teda viac ako 7,4 kilometra štvorcového patria štátnym lesom, súkromníkom a lesným spoločenstvám a to nerátam tie státisíce, kde doteraz nie je určený vlastník. Pripomínam len to, že zatiaľ je to takmer tretina územia bratislavského lesoparku, ktorý má rozlohu asi 30 kilometrov štvorcových.

Tak, máme sa na čo tešiť!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Nepredvídateľný užitočný idiot (píše Ivan Mikloš)

Aké poučenie si možeme vziať z Trumpa.


Už ste čítali?