Ako "podnik" Mestské lesy Bratislava devastuje bratislavský lesopark

Autor: Robert Puk | 2.11.2016 o 12:40 | Karma článku: 15,25 | Prečítané:  7350x

Nuž devastuje ho celé roky, ale posledný je ten najkritickejší. Táto príspevková organizácia magistrátu je takmer nekontrolovateľná. Takže rôzne kšefty, ako inak, môžu bežať naplno.

O aké kšefty ide?

Predovšetkým treba začať od čiernej ťažby a kšeftovaní s nakradnutým drevom, každá ťažba a výrub by mal byť oznámený na úradnej tabuli MLB. Nie je. V poslednej dobe prišlo k ťažbe, kde bolo v okolí približne dvesto metrov v okruhu od Cvičnej lúky na Kamzíku - mimo turistických chodníkov - vyrúbaných viac ako sto stromov (fotodokumentáciu mám). Ak navštívite niektorý z bufetov na Kamzíku večer, zbadáte neraz plne naložené nákladné autá, ako drevo zvážajú po ceste do mesta, teda nie opačným smerom k správe mestských lesov. Podotýkam popri ceste, ktorá sa volá Cesta na Kamzík nie je žiadna zvážnica. Správa MLB má ešte toľko drzosti, že poskytuje pravidelné dotácie vo výške 330 eur akejsi Kynologickej škole na zamedzenie krádeže dreva a pytliactva.

Nelegálna ťažba je jedna vec a investičné akcie druhá. Nedávno bolo uskutočnených niekoľko nezmyselných projektov, ani nie tak na ohúrenie verejnosti, ale na preinvestovanie finančných prostriedkov, Domček na strome za 16 400 eur, kde si ho za noc môžete prenajať za 100 eur, desať sošiek zvieratiek z dreva za 20 000 eur, to je naozaj to najdôležitejšie čo lesopark potrebuje! To, že ľudia na Kamzíku chodia na veľkú potrebu do lesa a použitý toaletný papier je rozfúkaný po celom lese je však v poriadku. Rozhľadňu tiež nezaplatil sponzor, ale daňoví poplatníci mesta Bratislavy a stála 32 499, 56 eur. Mimochodom nikde som nenašiel, zmluvy ani faktúry za prenájom verejného priestranstva. že by si niekto prilepšoval k platu?

A keď sa na tie zmluvy a faktúry, čo sú k dispozícii, pozriete, oči vám vypadnú z jamôk. Rekonštrukcia lesných asfaltových ciest v lesoparku za 150 646, 82 eur, ale kde koľko metrov a akým technologickým postupom? - to nenájdete. Uzamknutý altánok napchatý na Partizánskej lúke, kde sa už nedá ani pohnúť a vyzerá ako trhovisko na Hlavnom námestí pred Vianocami, za 16 550 eur. Alebo stavba altánku na červenom kríži za 60 000 eur od firmy Co.Fin.Com., ktorá je zainteresovaná v ťažbe dreva v lesoparku, prosím.

Bývalý riaditeľ mestských lesov Vladimír Kutka bol kritizovaný za rôzne nevýhodné zmluvy so subjektami, ktoré svoju prácu neodvádzali. Ale s týmito firmami sa spolupracuje ďalej a na rozpočte mesta sa priživujú ďalej, tak ako neexistujúci výkon strážnej služby na Železnej studienke, kde síce majú domček, ale počas mesiaca októbra si v ňom raz zakúrili, inak je prázdny. Choďte sa tam niekedy večer pozrieť. Ale mesačne nás to stojí 4464, 00 eur a akési právne služby od pani Chabadovej, paušálne okolo 1000 eur. Myslím si, že na magistráte je dosť právnikov.

Poslednými bonusmi sú chrapúnske vypílenie niekoľkých, takmer storočných, zdravých stromov na Kamzíku za prvým bufetom od mesta. Lebo vraj majiteľke, keď parkovala v lese, padol konár na auto. To by sme potom mohli vyrezať všetky stromy popri turistických chodníkoch - dvadsať metrov na jedenej strane a dvadsať na druhej. Lebo tiež môžu predsa padnúť! Zamestnanci mestských lesov sa už neštítia rezať stromy ani v bezzásahovom území za televíznou vežou smerom na Železnú Studienku.

Mestské zastupiteľstvo po voľbách riaditeľov mestských podnikov a príspevkových organizácii zaviazalo primátora, že riaditelia mestských podnikov budú zastupiteľstvo informovať o celkovom stave v daných organizáciach-nestalo sa tak. A verte ani sa tak nestane.

Toto všetko však nie je na riaditeľovi mestských lesov, v tejto čiernej diere pracuje niekoľko ľudí a to už roky, ktorí si na úrok všetkých daňových poplatníkov poriadne vylepšujú svoje platové pomery. A to sme sa im tento rok poskladali 300 000 eurovou dotáciou, mimo rozpočtu.

A ak si myslíte, že súčasné mestské zastupiteľstvo niečo v tomto smere vyrieši, tak nevyrieši. Poslanecký zbor je medzi sebou tak poprepájaný rôznymi záväzkami - ty niečo mne a ja tebe, tak nečakajte žiadne výsledky.

Títo, dámy a páni, myslím mestských poslancov, ale hlavne zamestnancov mestských lesov, stále nepochopili, že územie lesoparku nie je vaše, ale každého z nás. My platíme poslancov a nie oni nás. Zatiaľ to vyzerá tak, že sa správajú tak, ako by to bola ich súkromná firma.

A posledná poznámka, chcel by som dať na vedomie pánovi primátorovi, keď tak veľmi bojuje proti vizuálnemu smogu a reklamným plochám, že mu na Železnej studienke vyrastajú nie že bilbordy, ale celé reklamné búdy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Nepredvídateľný užitočný idiot (píše Ivan Mikloš)

Aké poučenie si možeme vziať z Trumpa.


Už ste čítali?