Bratislavský komunálny megabordel

Autor: Robert Puk | 25.1.2017 o 13:59 | Karma článku: 16,36 | Prečítané:  2803x

Áno, komunálny megabordel, ktorý sa každým rokom stupňuje a v súčasnosti dosiahol už vesmírne parametre.  

Nie je to len o primátorovi, mestských poslancoch, starostoch, miestnych poslancoch a zamestnancoch samosprávy. Tu za roky vznikla chobotnica, ktorá obsahuje desiatky osôb, ktoré sa striedajú vo funkciách systémom rotácie kádrov. Raz pracujú v miestnej časti a ak ich aj nový starosta vyhodí, prejdú na magistrát alebo naopak. Keď sa to nepodarí, ešte je tu župa. A ak majú stranícke tričko vládnej strany, môže ich zachrániť štátna správa - v našom prípade Okresný úrad Bratislava.

To, čo sa mi však podarilo objaviť v poslednom čase sú dva prípady absolútneho zlyhávania práce komunálnikov. A to už nie je ani drzosť, ale zhovädilosť.

V mestskej časti Devín pracuje v komisii výstavby, územného rozvoja, životného prostredia, dopravy, ochrany verejného poriadku a verejného záujmu istá Šarlota Mráziková, ako člen-občan. Predtým, v rokoch 2006 až 2014 bola predsedníčkou a členkou tejto komisie ako poslankyňa. V posledných voľbách sa jej nepodarilo presadiť. Po Devíne však nejaký dobrák alebo partia jej priaznivcov rozširuje, že je mestskou poslankyňou v Bratislave ohľadne výstavby. A vraj sa bez nej v Devíne nič nepohne. Je úzko naviazaná na starostku Kolkovú, údajne ona riadi radnicu. Nuž, keď sa pozriete do katastra tak pozemkov má jej rodina v Devíne požehnane, zaujímavé by bolo zistiť koľko z nich patrilo mestu a miestnej časti a za aký finančný obnos ich kúpili.. Ešte väčší šok dostanete, keď do Googlu naťukáte jej meno a objaví sa vám oficiálna stránka Magistrátu hl. mesta SR Bratislavy - tam figuruje jej meno ako mestskej poslankyne. Pre istotu som si túto stránku odfotografoval, pretože po vyjdení tohoto článku pravdepodobne zmizne. Nijakou mestskou poslankyňou nie je a nikdy ani nebola. Aby toho nebolo dosť existuje darovacia zmluva z roku 2009, kde sa k najlukratívnejším pozemkom v Devíne na Slovanskom nábreží o rozlohe 9750 metrov štvorcových dostal akýsi ujo z Dlhých Dielov. V okolí sa meter štvorcový predáva za 350 až 400 eur. Toto sa deje v samospráve, ktorej obec je v nútenej správe už 12 rokov. Za ten čas sa jej dlh zvýšil z pôvodných 6,7 milióna eur na 10,4 milióna. A keďže na oficiálnej stránke mestskej časti Devín sa k informáciám ohľadne predaja a správy majetku k ničomu nedostanete, ani ju neotvárajte. Je to zbytočné.

A teraz druhý tragikomický prípad. Je ním kataster, majetok hlavného mesta, teda jeho nehnuteľnosti. Pred viacerými mesiacmi poverili mestskí poslanci hlavného kontrolóra mesta Petra Šinályho, aby so svojim tímom spracovávali informácie o tom, čo vlastne Bratislava vlastní. Ide, samozrejme, hlavne o pozemky v jej katastri. Pri serióznej práci približne troch ľudí a postupnom systematickom hľadaní podľa katastrálnych území, je to práca tak na mesiac.

Čo na to však pán Šinály? Na viacerých zastupiteľstvách sa vykrúcal a hlasom ukrivdeného chudáčika sa vyhováral, "ako je to veľa roboty" a "ako to nejde". Potom sa pri otvorení katastra dozviete, že napríklad celé územie Devínskej Kobyly a hlavná cesta v Devíne patrí stredoškolskému profesorovi na dôchodku alebo pozemky parku na konečnej električky číslo 7 na Vinohradoch zas prírodovedkyni z Kramárov. Tá mimochodom "vlastní" možno tretinu Nového Mesta. A viete prečo tento totálny neporiadok? Lebo rotácia kádrov. Pretože pán Šinály je pravým príkladom rotácie kádrov. Jeho príbeh začal v dnes už skrachovanej  Drevoúnii s Alexandrom Rozinom, pokračoval v Medexe-Tatry s bývalým starostom Rače "smerákom" Zvonárom. Do komunálu už kandidoval aj ako občiansky kandidát, aj ako SDKÚ-KDH a neobišiel ani OKS-SDKÚ. V roku 2006 sa stal dokonca mestským poslancom a v roku 2009 ho z tejto funkcie pravdepodobne kamaráti vykopli vyššie - s platom ministra - za hlavného kontrolóra. Kamarátov má asi veľa, vo funkcii ho potvrdili po šiestich rokoch na ďalšie obdobie. Nuž dôchodok z našich daní bude mať kráľovský.

To sú len dva malé príklady sústavného zlyhávania bratislavskej samosprávy. A stále viac platí, že samospráva je určená pre demokratickú spoločnosť, a nie pre Bratislavu.
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Lajčák sa prvýkrát za niečo postavil

Žeby Lajčák našiel hodnoty?

DOMOV

Okolo protestov sa objavujú spravodajské hry

Polícia prešetruje postup šéfa NAKA.

TECH

Jediné zviera na svete má výkaly v tvare kocky. Vedci zistili prečo

Je dôležité, aby sa výkaly neskotúľali.


Už ste čítali?