Špinavá župná kampaň starostu Kusého

Autor: Robert Puk | 5.10.2017 o 15:15 | Karma článku: 10,76 | Prečítané:  8935x

Od začiatku devädesiatych rokov som sa ešte nestretol s takou nezmyslami a klamstvami pretkanou politickou kampaňou ako nám tu predvádza kandidát na župana a súčasný starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.

Začalo to v marci posypovou soľou, potom usb lavičkami, kde usb nefungovalo, ale postupne začala kampaň naberať obludné rozmery. Tento bojovník proti kampaniam na bilbordoch zasvinil mesto z východu na západ a z juhu na sever svojou tvárou. A to nielen množstvom billboardov, oblepil aj a čierne stavby - bývalé telefónne búdky.

Prvý šok prišiel v lete, kde sa pokúsil spolu so svojimi podporovateľmi, mestským poslancom Jurajom Káčerom a Branislavom Kaliským presadiť stavbu ďalšieho parkoviska, vraj len pod Červeným mostom na Železnej studienke. Kto poznáte toto územie iste viete, že to nie je len územie pod mostom, ale aj kus zelene a nie malý - tiahne sa smerom k už existujúcemu parkovisku. Financovať ho mali približne 200 000 eurami Bratislavčania zo svojich daní (už ani nehovorím o tom, že keď sa v okolí pohybujete, všimnete si, že väčšina áut, ktoré tam parkujú majú mimobratislavské značky).

Šok pokračoval - postupom času masívna kampaň Rudolfa Kusého dosiahla státisíce eur a verejnosť sa, oprávnene, začala pýtať, kde na to starosta Kusý na ňu zobral peniaze. Pri predbežnom prepočte, by totiž všetko, čo doteraz zarobil ako starosta za sedem rokov, musel do centu na spomínanú kampaň minúť. Kto mu potom platí - ako sám tvrdí - hypotekárny úver, a všetky náležitosti na živobytie? Úrad Nového Mesta? Na poslednej debate, ktorú organizoval denník SME na otázky ohľadne financovania kampane, odpovedal - vraj mu pomohol otec a ďalšia rodina. Hneď na to vyšiel na portáli Postoj článok, kde bol jeho otec ako označený ako agent ŠTB "A". Rudolf Kusý reagoval následne videom, kde sa rozhorčene stavia do úlohy disidenta. Používa maniere posledného slovenského premiéra, kde namiesto vysvetľovania a vyvodzovania dôsledkov, urazene klame, vyhráža sa a osočuje. S takouto špinavosťou som sa v komunálnej politike ešte nestretol. Stavanie sa do pozície dieťaťa disidentov sa ma zvlášť dotklo. Môj strýko v päťdesiatych rokoch zatvorený do Leopoldova a odsúdený na trest smrti, ktorý bol neskôr zmenený na dlhoročné väzenie, ďalší blízki skončili v Jáchymove. S viacerými disidentmi sa poznám ešte spred roka 1989, Milana a Martu Šimečkovcov beriem ako staršieho brata a sestru, no nikdy, ani v tých najtvrdších debatách nevystavovali svoje disidentstvo na obdiv. Nikdy ho nepoužívali ako nástroj na získanie nejakej pozície.

Na Rudolfa Kusého staršieho vedie Ústav pamäti národa dva spisy a nie je problém navštíviť pána Pytlíka na ÚPN, ktorý má túto agendu na starosti. Ale nejde len o ÚPN. Tento rok som spolupracoval pri jednej reštaurátorskej práci s niektorými bývalými zamestnancami Drustavu, kde bol pred rokom 1989 zamestnaný Rudolf Kusý starší, ich prvá otázka keď sme sa spoznali a dozvedeli sa, že som z Nového Mesta bola, ten váš starosta to je syn toho disidenta Miroslava Kusého, alebo toho eštebáka? Nemali problém hovoriť o tom, ako mohol za bývalého režimu voľne cestovať do zahraničia a voziť si odtiaľ čo chcel. Mňa by len zaujímalo kde taký chudák "disident" a prenasledovaný človek, ktorý počas komunizmu nemal kde bývať, ktorý síce založí po revolúcii zopár s.r.o., čo roky vykazovali tržby a zisky na úrovni nula nulárum, zarobil na tri byty v pomerne drahej časti Bratislavy, na nebytový priestor a veľký dom vo vilovej štvrti pri Bratislave? A kde zarobil na megalomanskú kampaň svojho syna? Áno, niektoré nehnuteľnosti sú písané na ďalšieho člena rodiny, ale s príjmom nepresahujúcim minimálnu mzdu.

Plus: rodinu do tejto nechutne obrej kampane zatiahol sám starosta Kusý. Nikto predtým jeho otca nespomínal. To až potom sa začalo diskutovať o tom, čo otec bol a nebol. Prečo? Lebo by neobhájil vynaložené finančné prostriedky na všetky tie únavne nechutné billboardy. Ale tie neobháji ani jeho rodina! A mafiu? Tú nech radšej nespomína, lebo sudcu Falconeho vyhodili do vzduchu aj s jeho ženou. 

A ešte ďalšia poznámka k rozhorčenému videu Rudolfa Kusého: spomína tam, že len jemu - a opäť s výrazom obete - sa môže stať, že manžel jeho konkurentky bol členom volebnej komisie. To je diletantské tvrdenie: nech si pán starosta spomenie, kto sedel v komisii, ktorá prepočítavala hlasy na radnici Nového Mesta v komunálnych voľbách v roku 2014. Bývalý kontrolór Dúbravec, ktorý je mimochodom stále zamestnaný na úrade a tiež terajší kontrolór Martin Böhm. A títo dvaja sú mu iste za veľa vďační.

Rudolf Kusý svoju kampaň obhajuje tým, že okrem Nového Mesta ho vlastne nikde inde nepoznali, ale predsa župným poslancom je od roku 2009, tak mal možnosť, aby ho spoznal celý Bratislavský samosprávny kraj. Lenže jeho práca župného poslanca sa dá matematicky vyjadriť číslicou 0.

Negatívnu antikampaň pripisuje tomu, že sa v prieskumoch z leta umiesťuje na druhom mieste a je teda pre všetkých najvážnejším konkurentom. Tým prieskumom neverím, platia si ich totiž často samotní kandidáti. Už sme napokon okolo týchto prieskumov čítali dosť článkov. Na verejnosti, medzi Bratislavčanmi, padajú mená ako Mrva, Frešo, v menšej miere Ftáčnik, a sem tam Juraj Droba a občas Daniel Krajcer. Ak niekto spomenie Rudolfa Kusého, tak len ako otravného billbordistu. Bodaj by to bolo tak, že si svoj politický hrob vykopal práve tou megalomanskou a nenásytnou reklamou. Pôvodne chcel osloviť všetkých starostov mestských častí a žiadať o ich podporu, tá sa mi dostala len  v Dúbravke a do istej miery v Záhorskej Vsi. Iné mu teda nezostávalo. Ale on sa nevzdáva. Dnes zaparkoval svoju dodávku na Kramároch pri  dome kultúry, kde štedro - z našich daní? - rozdáva koláče. A sľubuje lepší kraj. Ešte iste prídu cibuľky narcisov a tulipánov pre novomestské dôchodkyne a s nimi ďalšie sľuby za lepší kraj. No, ak má ten lepší kraj vyzerať ako urbanisticky zdevastované celé Nové Mesto, ochraňuj nás Pán Boh. Lebo ohavnosti tie tisíce rozkvitnutých tulipánov a narcisov na jar aj tak neprekryjú.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Hriešni ľudia mesta bratislavského. O inšpektorovi, pred ktorým sa všetci triasli

Vrahovia a zlodejíčkovia sa šli radšej sami udať.

SVET

Štát zabil novinára. Nitky vedú k princovi

Saudská Arábia priznala, že Chášukdží je mŕtvy.

Dobré ráno

Milan Kováč: Mayovia boli pre Južnú Ameriku ako pre Európu Gréci

Rozhovor s odborníkom na civilizáciu Mayov.


Už ste čítali?