Okráda úrad starostu Kusého novomestské školy a škôlky?

Autor: Robert Puk | 16.5.2018 o 9:21 | (upravené 16.5.2018 o 11:02) Karma článku: 7,88 | Prečítané:  3482x

Všetko nasvedčuje tomu, že áno. Ale nielen, že pravdepodobne okráda, ale aj klame, zavádza. Čo je v podstate pravidlom a zákonom v Mestskej časti Bratislava - Nové Mesto.

Otázka znie prečo a ako. Najskôr sa vám na úradnej tabuli Mestskej časti Bratislava Nové Mesto objaví populistický článok pod názvom Nové Mesto má vyrovnaný rozpočet a najviac peňazí pôjde na školstvo. A v texte nájdete: už tradične ide najviac peňazí na vzdelávanie - na chod škôl a na ich rekonštrukciu, spolu 12,5 milióna eur. A potom začínajú prichádzať listy od riaditeľov škôl na členov Rád škôl citujem: "s prosbou o pomoc pri riešení hroziacej zlej finančnej situácie, ako pokryjeme z polovičnej dotácie materské školy, školské jedálne a školské kluby." A vzápätí prijde všetkým školách list od prednostu Mestskej časti Bratislava Nové Mesto Ľubomíra Baníka, že vzhľadom na finančnú situáciu, ktorá vznikla v dôsledku toho, že príjem z podielových daní je podstatne nižší, ako bol v minulom roku, nie je možné zaslať požadovanú výšku dotácie na originálne kompetencie.

Ale príjem z podielových daní sa každoročne zvyšuje a takisto aj z daní za nehnuteľnosti, takže klamstvo a výhovorka.

Vysvetlime si ako je kapitola školstvo platená. Je to prenesený výkon štátnej správy na samosprávy a chod škôl v plnej výške platí štát. A to normatívom na žiaka, ktorý je v našej mestskej časti 1600 eur ročne. V tom sú zahrnuté mzdy pedagogických pracovníkov, energie, školník a prevádzka školy. Sú tu však originálne kompetencie, kde mestská časť má za povinnosť financovať materské školy, školské kuchyne a školské kluby mladých. Tu sa porušuje Všeobecné záväzné nariadenie mestskej časti č.10/2017, ktorým sa určuje výška dotácie na prevádzku a mzdy na dieťa v materskej škole a žiaka v školských zariadeniach zriadených Mestskou časťou Bratislava Nové Mesto. A na kalendárny rok 2018 je to 1600 eur ročne na dieťa v materskej škole, 370 eur ročne na školský klub mladých a 210 eur ročne na školskú jedáleň. Nezabudnime však na to, že aj rodičia mesačne prispievajú na materskú školu, školskú jedáleň a takisto na školský klub mladých. A to vo výške, na škôlku v priemere za desať mesiacov 350 až 600 eur, na školský klub mladých v priemere 250 eur ročne a na školskú jedáleň v priemere 250 eur ročne. A tam peniaze nie sú. Mimochodom toto sa nestalo v celej histórii bratislavskej samosprávy, v žiadnej zo sedemnástich mestských častí.

Šťastím v nešťastí je to, že štát posiela každý mesiac 1/12 z celkového objemu peňazí určeného na chod škôl. Keby poslal peniaze naraz a novomestské školy sa môžu v lete do konca roka zavrieť. Viete každý psychiater vám povie, že okrádať deti môže len patologický psychopat. No vo vedení bratislavskej novomestskej radnice ich nájdete hneď niekoľko.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Tóth dal polícii aj Kočnerove mobily spolu s dokumentmi k Technopolu

Tóth opísal aj dovolenkovanie s Kočnerom.

Dobré ráno

Dobré ráno: Neurochirurgia kolabuje, a zrazu za to nik nemôže

Čo sa to deje na Kramároch.


Už ste čítali?