Bratislavská smetiarska mafia

Autor: Robert Puk | 4.6.2018 o 11:56 | (upravené 26.6.2018 o 11:10) Karma článku: 10,23 | Prečítané:  15860x

Niekoľko týždňov v médiách a na mestských zastupiteľstvách prebieha jednoznačne najväčšia kauza v histórii bratislavského komunálu. Smeti.

Hlavnými aktérmi celej kauzy sú súkromný podnikateľ Michal Kováč a jeho firma Vassal Eko a generálny riaditeľ OLO a.s., mestskej akciovej spoločnosti so stopercentnou účasťou mesta Bratislavy Branislav Cimerman.

V hre je nelegálna skládka súkromnej spoločnosti, na ktorú OLO vozí komunálny odpad namiesto toho, aby sa vozil jednak do spaľovne a potom na triediacu linku mestskej firmy. Za toto zvážanie OLO platí a na druhej strane vytriedené druhotné suroviny súkromná firma predáva. Mnohí hovoria o tichej privatizácii mestskej akciovej spoločnosti, teda našej Bratislavčanov, a to prostredníctvom viacerých mestských komunálnych poslancov.

Myslím si, že Michal Kováč nie je tým ideovým ani výkonným vodcom celého kšeftu. Tak ako desiatky miliónov eur, za pochybné upratovanie mesta, ktoré ročne odchádzajú z rozpočtu mesta bývalému vysokému komunálnemu úradníkovi - členovi SDKÚ, tak to bude pravdepodobne aj v tomto prípade.

Kde hľadať zodpovedných za tento skutkový stav. No možno tu:

Máme tu Jána Buocika, mestského poslanca za Ružinov, bývalého člena SDKÚ, ktorý neskôr prebehol do strany Most-Híd, teraz po prevalení mnohých káuz z komunálneho klubu Most-Híd rýchlo vystúpil. Prečo je tam podozrenie so spomínané prepojenia? Buocik bol v minulosti majiteľom firmy LOMAS s.r.o. a to presne od 8. 5. 2013 do 18. 12. 2014. Dňa 19. 12. 2014 sa stáva majiteľom firmy Michal Kováč a je v nej až do 18. 1. 2016. Okrem toho dodnes pôsobí pravdepodobne ako poslušný kolega strany SMER v štátnej akciovej spoločnosti Slovenská elektrizačná a prenosová sústava.

Ďalej tu máme prvého viceprimátora a nominanta SDKÚ Milana Černého. Ten v minulosti aj po mojom článku a za pôsobenia bývalého riaditeľa OLO Romana Achimského, len za to, že súkromná firma prekladala odpad do smetiarskeho auta, urobil hĺbkovú kontrolu a aj toto bolo dôvodom na odvolanie spomínaného riaditeľa. Okrem toho osem rokov pôsobí ako člen dozornej rady OLO. Teraz však sedí a čuší ako sliepka na hambálku po zotmení. Mimochodom, pozrite si niektoré mestské zastupiteľstvo. Koho vám pripomína?

A je tu aj Branislav Cimerman, generálny riaditeľ OLO. Určite ho z médii už všetci poznáte a videli ste aj fotografie so spomínaným podnikateľom na jachte. Tento rodák zo Spišskej Novej Vsi, je bývalý vysoký úradník na ministerstve životného prostredia. V minulosti pracoval pre kontroverzných podnikateľov Michala Lazara a Alexandra Beljajeva, ako súkromný podnikateľ bohužiaľ neuspel. A navyše do životopisu nevedel správne napísať ani názov firmy, pre ktorú pracoval.

Teraz k ostatným funkcionárom v skratke.

V súčasnosti je už jasné, že táto kauza sa už ťahá roky. Minimálne dve funkčné obdobia bratislavského komunálu. Od roku 2011 do roku 2015 bol podpredsedom predstavenstva OLO Ľuboš Majer, nominant strany SaS, ktorý v súčasnosti pracuje ako riaditeľ Technických služieb Staré Mesto. A pracuje naozaj veľmi zle. Členmi dozornej rady do roku 2015 boli poslanci Milan Černý, Slavomír Drozd - bývalý starosta Ružinova, Marián Greksa a Jarmila Tvrdá. V súčasnosti je v predstavenstve OLO a.s. aj Tomáš Mikuš, bratanec mestského poslanca za Petržalku Olivera Kríža a nedávno odišiel z predstavenstva Rudolf Slezák, bývalý poradca a zástupca prednostu na úrade starostu Nového Mesta Kusého. Poradca spomínaného starostu pre všetky oblasti, ktorého na novomestskom úrade nikdy nikto nevidel. Predseda dozornej rady je Martin Kuruc starosta Vrakune a členmi Iveta Hanulíková bývalá starosta Karlovej Vsi a mestská poslankyňa za Karlovu Ves. Ak ste o posledne menovanej počuli niečo pozitívne budem veľmi, ale veľmi prekvapený. Nezabudnime ani na Radoslava Kasandra, to je nominant primátora Nesrovnala, už spomínaného Olivera Kríža, Petra Pilinského starostu Rače a znovu prvého viceprimátora Milana Černého.

Neodpustím si však, aby som si nespomenul na Jozefa Uhlera, zástupcu starostu v Jarovciach, zároveň mestského a župného poslanca, ktorý zastupuje približne 0,1 percento Bratislavčanov, ako  2015 v komunálnom dueli v TV Bratislava v nadšene rozprával o fantastickom životopise kandidáta na riaditeľa OLO Cimermana, ako ho odporúčal, ako za neho hlasoval, aj to ako sľuboval, že keď sklame tak vyvodí priamu zodpovednosť. Pochopil som, že aj voči sebe. Mal by sľub dodržať. A mnohí by sme sa potešili, že sa zbavíme jedného nie veľmi vydareného komunálneho zastupiteľa. Myslím, že neodíde, tých približne 4 000 eur, ktoré poberá vo všetkých funkciách mu to nedovolí. 

Najsmutnejšie na celom prípade však je, že namiesto toho, aby Branislav Cimerman zobral nohy na plecia a zmizol aspoň do Spišskej Novej Vsi, malo OLO ešte toľko drzosti, že podalo trestné oznámenie na skupinu poslancov vedených mestským poslancom za Petržalku Jánom Hrčkom, ktorí riešia nevýhodné zmluvy a zlodejské faktúry. Podal trestné oznámenie na ľudí, ktorí nás zastupujú a tak, ako by to malo byť samozrejmosťou - čestne a nekorupčne. Pravdepodobne Cimerman zabudol, že on je náš zamestnanec a my ho za jeho kšefty ešte aj kráľovsky platíme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Tóth dal polícii aj Kočnerove mobily spolu s dokumentmi k Technopolu

Tóth opísal aj dovolenkovanie s Kočnerom.

Dobré ráno

Dobré ráno: Neurochirurgia kolabuje, a zrazu za to nik nemôže

Čo sa to deje na Kramároch.


Už ste čítali?