Ľudia novomestského starostu Kusého pracujú pre developerov

Autor: Robert Puk | 4.7.2018 o 12:21 | (upravené 4.7.2018 o 13:18) Karma článku: 10,18 | Prečítané:  6561x

Pracujú, a to nepretržite. Plných osem rokov. Aj preto sa Podhorský pás nad Pionierskou a Račianskou ulicou pomaly mení na Dlhé diely.

A posledný prípad čiernej stavby-bytovky na bratislavskej Kolibe, v tesnej blízkosti rodinných domov tomu dáva za pravdu.

Kto teda tých developerov zastupuje?

Je to veľká chobotnica, takže pekne po poriadku. Predovšetkým zástupca starostu Stanislav Winker, ktorý už osem rokov sedí v komisii pre územné plánovanie, urbanizmus a výstavbu. Je to človek, ktorý do poslaneckých lavíc doslova napchal nie veľmi úspešného, ale poslušného architekta Petra Vaškoviča, ktorý, na našu smolu pôsobí ako predseda komisie územného plánovania, urbanizmu a výstavby. Aby si ho ešte viac zaviazal, vybavil mu pracovné miesto na miestom úrade v Karlovej Vsi, kde pracuje ako vedúci oddelenia územného rozvoja. No, pri jeho mene sa chytajú za hlavu nielen obyvatelia Podunajských Biskupíc, ale aj Trnávky. Prečo? Spackaný územný plán zóny a plánovanie výstavby bytovky medzi rodinnými domami na Trnávke.

Ale chobotnica má aj ďalšie chápadlá. Peter Vaškovič je ten človek, ktorý na miestny úrad dotiahol Martu Závodnú a tá zastáva pozíciu - vedúca oddelenia životného prostredia a územného plánovania. Poviete a čo s tým všetkým má práve ona? 

Tak si teraz predstavme tých minideveloperíkov. Predmetný pozemok kde sa bytovka stavia patril kedysi ľuďom blízkym k finančnej skupine Istrokapitál, ktorá sa neskôr začlenila do JaT. Plánovali tam postaviť bytovku, a to už v roku 2011. Tlak obyvateľov, ale aj aktivistov na predmetnú výstavbu však zapríčinil, že finančníci nakoniec celý projekt zavrhli. Stalo sa však, že roku 2017 sa k predmetnému pozemku dostala skupina, ktorú zastupuje Tamara Závodná, švagriná Marty Závodnej, vedúcej oddelenia životného prostredia a územného plánovania Bratislava Nové Mesto. Technický dozor nad celou stavbou má mať Jiří, ale aj Juraj, raz si totiž krstné meno píše po slovensky raz po česky. Tento je mladším bratom manžela našej pani vedúcej a manžel Tamary Závodnej. Že by si pani vedúca prešmejdila v práci spisy a pozrela sa na pozastavené projekty? A niečo zaujímavé rodinke dohodila? Ide o skupinu ľudí, ktorí spravia čokoľvek, len aby zarobili. Tamara Závodná s manželom, keď som som si pozrel hospodárske výsledky ich firiem sú schopní zarobiť tak na prenájom kancelárie, telefóny a benzín do auta. Na architektov pred dôchodkom dosť hanba. Ich miliónová vila na bratislavských Palisádoch ale svieti. Majiteľmi rozľahlého pozemku na Kolibe však nie sú oni, len zastupujú majiteľku firmy, ktorá pozemok vlastní a to Ekaterinu Mendeleevu, ktorej firma sídli, kde inde ako v priestoroch finančnej skupiny JaT. Ďalšia náhoda, že?!

Nuž, ale nezabudnime ani na starostu Kusého. Po včerajšom televíznom šote o čiernej stavbe na kameru oklamal divákov. A to hneď dvakrát. Na otázku redaktora odpovedal, že stavebné povolenie podpísal, lebo dostal na stôl územné rozhodnutie. Viem, že do toho zasahoval Okresný úrad Bratislava ako odvolací stavebný úrad, ale to neznamená koniec. Územné rozhodnutie aj stavebné povolenie podpisuje šéf stavebného úradu a tým je v samosprávach starosta. A druhé klamstvo - Rudolf Kusý tvrdil, že medzičasom sa územný plán zmenil a dnes by tu už nikto nemohol postaviť bytovku. Územný plán sa nezmenil, aj dnes tam je možné postaviť štvorposchodovú bytovku s piatym, ustúpeným podlažím.

Celú demonštráciu proti výstavbe spolu s asi dvadsiatimi obyvateľmi pred dotknutým pozemkom viedol miestny poslanec Martin Vláčiky, ktorý je však dodnes presvedčený, že Stanislav Winkler, Peter Vaškovič, Marta Závodná, ale aj starosta Kusý sú veľmi slušní ľudia a myslia to len a len dobre, čo najlepšie pre obyvateľov. A nielen to, keby mu povedali, že na Marse rastú stromy bezvýhradne im uverí. A, samozrejme, ani slovom sa nedotkol starostu Kusého. A to je u neho veľmi nebezpečné. Naopak, títo ľudia sú nie slušní, jediné čo ich zaujíma je ich vlastný prospech. Ľudovo povedané vytĺcť zo všetkého čo najviac.

Záver: akosi mi tam chýbala poslankyňa za daný okrsok Edita Pfundtner, ktorá za osem rokov poslancovania pre spomínanú štvrť nepohla ani prstom. Občas síce informuje čo sa bude robiť, ale to my predsa už dávno vieme z magistrátu alebo od iných poslancov. Poctivo však vždy ohlasuje, čo si Kusý alebo jeho poslanci zmyslia. Nedivím sa, bez sedenia v národnej rade a miestnom zastupiteľstve by zomrela od hladu. V minulosti už kandidovala do miestneho zastupiteľstva v Podunajských Biskupiciach pod priezviskom Orbánová, za SMK, ale neprešla. U nás, napriek tomu, že ju takmer nikto nepozná prešla. Trošku čudně, nie? Viem, hendikepom môže byť aj to, že na Kolibe nebýva, lebo býva 20 metrov od železničného depa.

Ak máte chuť pozrite si včerajší šot v TV Markíza, Stanislav Winkler tam stojí v pozadí ako Kusého krovie a k danej téme nepovie ani slovo. A to mňa i iných Novomešťanov v roku 2014 presviedčal, že pokútne stavby, ako boli v minulosti, sa za žiadnu cenu nebudú opakovať.

No milí moji, pokiaľ tam budú sedieť Kusý, Winkler, Vaškovič, Závodná, tak to budeme mať na Kolibe na dennom poriadku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?