reklama

Jeden z krokov, ako posunúť Bratislavu dopredu

Keby bola vôla, ktorá zatiaľ u komunálnych zastupiteľov Bratislavy nie je, ale s radosťou by ju prijalo dovolím si tvrdiť, drvivá väčšina obyvateľov, existuje monžosť ako posunúť toto mesto míľovými krokmi dopredu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)

O tejto téme som sa počas piatich rokov rozprával s tisíckami Bratislavčanov.

O čo ide? O zrušenie sedemnástich mestských častí, so svojimi sedemnástimi starostami a posilnení jedného úradu - magistrátu, ktorý by riadil celé mesto. Čo by sa tým dosiahlo a ako by to vyzeralo v praxi? Dokázal by celé mesto zvládať len magistrát, so všetkými kompetenciami a s prenesenými výkonmi štátnej správy? Dokázal by riadiť celú agendu výstavby, školstva, kultúry?

Dokázal. Samozrejme pri personálnom posilnení.

Ako to vyzerá dnes? Na každom kroku vidíte nedostatky, v kompetenciách je nekonečný chaos. Napríklad, mestskej časti patrí kus jednej cesty, časť pozemku, magistrátu o pár centimetrov druhá časť cesty, pozemku. V otázkach územných rozhodnutí sa bije magistrát s mestskými časťami a mestské časti s magistrátom. Jednoducho, nikto nevie kto a čo má robiť. Na koho sa obrátiť, ak potrebujete cestu opraviť, ak žiadate čo len drobnú pomoc. Občana si magistrát a mestské časti pohadzujú pri tom najjednoduchšom probléme ako horúci zemiak.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kde hľadať inšpiráciu? To som sa dozvedel na debate s primátorom a hlavným architektom slovinského mesta Lubľana, ktoré má 300 000 obyvateľov a žiadnu mestskú časť. Mesto riadi magistrát. Toto mesto bolo pred patnástimi rokmi na pokraji krachu, odsťahovalo sa z neho viac ako 25 000 obyvateľov a nefungovalo nič. Nastúpilo nové vedenie, dalo si cieľ do roku 2023 postaviť mesto na nohy. Teraz je rok 2018 a oni hlásia: Všetko je splnené. Ale splnené to už majú nie teraz, ale už nejaký ten rok. Primátor a hlavný architekt Lubľany tvrdia, že pokiaľ budete mať toľko mestských častí, nikdy sa neposunieme dopredu. To je - podľa nich - náš najväčší problém.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vráťme sa však k Bratislave. Čo by sme získali zrušením sedemnástich mestských častí? V prvom rade by sme ušetrili približne 55 miliónov eur, na platoch a odvodoch, pre celé aparáty starostov, na náklady za na budovy, energie a iných samozrejmostí a pôžitkov. Ubudlo by nám 272 miestnych poslancov, zostali by len tí mestskí, ktorí aj tak vo veľkej miere kopírujú prácu miestnych. Áno, možno by muselo k tým štyridsiatimpiatim pribudnúť zopár mestských naviac, ale nevadí. Samozrejme musel by sa vytvoriť jeden stavebný úrad, jeden školský úrad zopár zamestnancov by muselo pribudnúť aj na jednotlivých, už existujúcich oddeleniach.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Oveľa menší problém by bol so zavedením jednotnej parkovacej politiky, ktorú doteraz za 22 rokov neboli schopní bratislavskí komunálni poslanci a magistrát zaviesť. Niektorí obyvatelia Bratislavy sa môžu obávať, že ich štvrť, alebo mestská časť nebude mať zastúpenie v mestskom parlamente. Obávať sa nemusia. Už dnes má v podstate každá štvrť svojho poslanca. Zmena by však musela nastať aj vo volebnom systéme. Do mestského zastupiteľstva, by kandidovali ľudia podľa dnes vytvorených obvodov miestnych častí, aby sa nestalo, že z jedného sídliska budú v mestskom parlamente sedieť traja ľudia a zvyšná časť nebude mať ani jedného.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ešte raz pripomínam, práca miestnych a mestských poslancov sa vo veľkej miere prekrýva, predaje a prenájmy mestského majetku sa zvyknú prejednávať v miestnej časti, potom idú jednotlivé návrhy na magistrát a tam mestskí poslanci rozhodujú.

Máme tu však jednu veľkú prekážku a tou sú politické strany. V oveľa menšej miere by sa im podarilo napchať kde kade svojich kamarátov, ktorí sa silou mocou chcú niekde realizovať, a to je jedno za akú cenu a je im jedno v ktorej mestskej časti. Dôležité je to, aby boli videní. A preto, dovolím si tvrdiť, sa roky odkladá téma nového Zákona o Bratislave, hoci to komunálni nepodarkovia ho už roky sľubujú. Mnohí z tých ktorí tam sedia dnes ho nechcú a ani neurobia.

Skúste si predstaviť postupne čo vás trápi a čo a ako rieši bratislavský komunál. Zistíte, že s jedným by to išlo ľahšie. Len treba chcieť. 

Robert Puk

Robert Puk

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  148
  •  | 
  • Páči sa:  250x

Som projektový pracovník o.z. Projekt fórum, predtým som pracoval pre rôzne média, Slovenský rozhlas, Hospodárske noviny, Roľnícke noviny so zameraním na životné prostredie, ale neskôr mi pribudla aj ekonomika. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu