Koľko zarábajú bratislavskí komunálni poslanci

Autor: Robert Puk | 10.12.2018 o 12:41 | Karma článku: 6,26 | Prečítané:  4315x

Teraz nemyslím, tých miestnych, ale zberateľov funkcii, ktorí zastávajú niekoľko postov a sú zároveň miestnymi, mestskými a župnými poslancami, členmi dozorných rád mestských akciových spoločností a župných "firiem".

Hneď na začiatku vám musím povedať, že ich príjmy ďaleko, ale naozaj ďaleko presahujú príjmy vedúcich predstaviteľov ústrednej štátnej správy, kde okrem nominantov politických strán - vo väčšine negramotných - pracujú aj špičkoví odborníci s obrovskou agendou.

Pozrel som si niektoré daňové priznania zo stránky Bratislavského samosprávneho kraja, ktorý ako jeden z mála uverejňuje daňové priznania jednotlivých poslancov.

Župný, miestny a mestský poslanec za obvod Dúbravka Juraj Káčer sa môže zo svojich funkcií popýšiť mesačným príjmom vo výške 2389,32 eur. Katarína Augustinič, miestna, mestská a župná poslankyňa má zatiaľ mesačný príjem vo výške 2205 eur, ale v roku 2017 a 2018 jej pribudli ďalšie funkcie, takže v roku 2018 môže očakávať mesačný príjem približne vo výške 3800 eur. A ako v minulosti hlasovala? V neprospech Bratislavčanov, samozrejme. 

Elena Pätoprstá, župná miestna a mestská poslankyňa mala doteraz zo svojich funkcií mesačný príjem 2414 eur a to bol v podstate jej jediný príjem. V roku 2018 si pravdepodobne poriadne polepší, stala sa totiž podpredsedníčkou Bratislavského samosprávneho kraja a keď jej zostane funkcia v dozornej rade v jednej mestskej akciovej spoločnosti bude mať mesačný príjem 5500 eur mesačne. Ak jej nezostane zarobí tak do 5000 eur.

V komunále nám v tomto volebnom období vypadla dlhoročná ľudová rozprávačka miestna a mestská poslankyňa, ktorá čo to uliala aj zo župy Marta Černá, ktorá síce kandidovala všade kde sa len dá - ale bohužiaľ. Parila do smeráckeho klubu a ten sa celý rozpadol. Našťastie. Jej mesačný príjem za rok 2017 bol 2708 eur. Ako obvykle počas celých rokov totiž sedela v dozornej rade, a mala tam v podstate vyárendované miesto, Incheba a.s., kde má mesto síce zanedbateľný podiel, ale mesačná odmena za nič nerobenie je 1020 eur mesačne. Najviac zo všetkých akciových spoločností s účasťou mesta. Zaujímavý bol aj príjem Poslanca Igora Bendíka, niekdajšieho podpredsedu Bratislavského samosprávneho kraja, jeho mesačný príjem bol v roku 2017 pekných 3608 eur mesačne. A to po voľbách tri týždne do konca roka robil poradcu novému predsedovi BSK za plat 1810 eur.

Tento článok píšem preto, lebo od novembrových volieb od viacerých poslancov počúvam, ako pre vás robia v podstate zadarmo a ešte na to doplácajú. Jediné, čo ich zaujíma je, aby Bratislava bola najlepším miestom pre život. A sú ochotní obetovať pre to aj ten svoj. Všetko pre vás, voličov.

Časť mestských, miestnych a župných poslancov, tých spomínaných zberateľov funkcii, sa venuje komunálnej problematike tak 20 až 30 dní v roku, a to myslím tých aktívnejších.

Len pre porovnanie: plat učiteľa v hlavnom meste je približne 600 eur, pracovníka technických služieb 450 eur a plat šoféra MHD približne 700 eur mesačne - tu sa však po dvadsiatich rokoch môžete s nadčasmi, sobotami a nedeľami vyšplhať na 1000 eur mesačne.

Verím, že o pár týždňov už presne rozoznáme, komu o čo v komunálnych voľbách išlo. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?